Mnogi roditelji sami sebi olakšavaju život tako što djetetu stave dudu u usta jer ono na taj način lakše zaspe i umiri se.
Međutim duda varalica je nepogodna navika vašeg djeteta i u principu bi bilo najbolje dudu maknuti čim nikne prvi zubić, a najalarmantnija faza je kad počne izmjena mliječnih i trajnih zuba, takozvana mješovita denticija.
Za vrijeme mliječnih zubića duda može uzrokovati prednji otvoreni zagriz (anomalije kod koje su stražnji zubi prilikom zagriza u kontaktu, a između prednjih zuba postoji slobodan prostor „doslovno možete staviti prst između zuba dok dijete zagrize“) ili križnog zagriza ( anomalija kod koje donji stražnji zubi preklapaju gornje umjesto da je obratno).
Ukoliko vaše dijete napusti dudu do mješovite denticije ( oko 5 godine), ove navedene anomalije se mogu spontano povući. Međutim, ako vaše dijete nastavi koristiti dudu i za vrijeme mješovite denticije tada se mijenja položaj novoizniklih trajnih zubića i to utječe na rast čeljusti. Kao posljedica sisanja dude mogu nastati promjene u napetosti mišića obraza i usana, promjena u položaju jezika i konačno promjenu smjera rasta nepca. Ukoliko te promjene djeluju u razdoblju intenzivnog rasta i razvoja vašeg djeteta, u tom slučaju duda pritišće na prednje zube i uzrokuje njihovo pomicanje i naginjanje: gornji zubi se naginju prema van, a donji prema unutra. Da bi to spriječili dijete bi trebalo početi odvikavati od dude nakon navršene treće godine života, bez obzira što tada još nema trajnih zuba u ustima vašeg djetea.
Prema mišljenju ortodonata, duda i kad je dozvoljena nebi se smjela držati u ustima duže od 6 sati/dnevno i nipošto se duda ne smije uamkati u slatke napitke jer je povećan rizik nastanka karijesa.
Važna napomena: bočice sa slatkim napitcima trebalo bi izbjegavati pod svaku cijenu, učite djecu da piju vodu i nezaslađene čajeve, ukoliko piju na bočicu. Budite tvrdoglaviji i uporniji od vaših mališana.